Wadowice

wadlog

Mieszkając u nas w Ponikwi, mają Państwo możliwość wyjechania bezpośrednio na drogę 28 i dostania się do w bardzo krótkim czasie do Wadowic. Miejsca gdzie przyszedł na świat Jan Paweł II. Jest to najbliższa, większa miejscowość, znajdująca się w odległości ok. 8km od naszego Ośrodka. Czas dojazdu zamyka się w okolicach 10-15 min (w zależności od warunków na drodze).

Pierwsze wzmianki o Wadowicach pochodzą ze źródeł kościelnych z roku 1325. Na tym terenie warto odwiedzić kościół parafialny pod wezwaniem Ofiarowania NMP, jest to najstarszy zabytek w mieście. Pierwszy murowany kościół powstał w tym miejscu w roku 1440, do naszych czasów zachowało się jedynie prezbiterium. W kościele jest wiele miejsc związanych z osobą papieża Jana Pawła II, m. in. chrzcielnica, przy której chrzczony był Karol Wojtyła, obok znajduje się popiersie Ojca Świętego, a na zewnątrz bazyliki umieszczono tablicę pamiątkową związaną z pontyfikatem papieża.

Godnym uwagi jest również dom znajdujący się przy ulicy Kościelnej 4, jeden z najstarszych budynków mieszkalnych w Wadowicach; obecnie w budynku znajdują się Zbiory Historyczne Ziemi Wadowickiej, m. in. Marcina Wadowity oraz ekspozycja poświęcona lotnikom amerykańskim. Warto polecić do odwiedzenia klasztor OO. Karmelitów, którego powstanie jest datowane na lata 1897-1899; kościół św. Piotra Apostoła, który powstał jako wyraz wdzięczności za powołanie Karola Wojtyły na stolicę Piotrową oraz za cudowne ocalenie Jana Pawła II z zamachu na Placu św. Piotra w Rzymie oraz Klasztor Sióstr Nazaretanek.

 

fot06